Robimy design bloga! #1 Podstawy




   Wiadomo, że każdy z nas - blogerów - chce mieć ładnego i estetycznego bloga. Jasne, ktoś może mieć lepsze oko i/czy doświadczenie, ale to nie pojawiło się znikąd! Każdy może nauczyć się robienia designu, wystarczą dobre chęci, starania, poradniki oraz próbowanie. Zamierzam pomóc Wam, abyście także potrafili robić ładny wygląd. 




   Mam zaplanowane trzy posty z tej 'serii'. Ten jest oczywiście pierwszy i poruszę tutaj całkowicie podstawowe rzeczy, takie jak szerokość, tło i nagłówek. Zacznijmy!

1. Na początek polecam ogólne wymyślenie tego, jak ma wyglądać nasz blog i czego oczekujemy. Ma być jasny czy ciemny? Ma być kolorowo czy jednolicie? Musicie zdecydować. Osobiście polecam jasną kolorystykę, ciemna może przytłaczać. 
2. Jeśli już namyśliliście się, pora wybrać tło
  • Jeśli postanowiliście wybrać tło jednolite, to jedyne co musicie zrobić, to w Paint'cie zrobić kwadrat czy tam prostokąt i wypełnić go wybranym kolorem. Albo jeśli macie kod html koloru i obok ten kolor to możecie zrobić screena, wyciąć i dać jako tło. 
  • Jeśli jednak chcecie tło bardziej urozmaicone, bardziej jak tapeta, to polecam wybranie... tapety! Taa, odkrywcze. Ale jeśli weźmiecie tapetę na monitor komputera, to macie pewność, że nie będzie rozmazane i będzie ładnie pasować. Sama tak robię. Polecam tę stronę (klik). Musicie tylko uważać, bo jeśli pobierze się Wam znaczek tej strony w prawym górnym rogu, to musicie zdjęcie obciąć.
Jak i gdzie wstawić tło?
3. Okej, skoro tło już mamy, to wybierzmy przy okazji szerokość, układ i takie inne. 
4. Klikamy na 'Dostosuj ustawienia szerokości' tuż pod 'Tło'. 
5. Musicie tak dopasować szerokość bloga, aby było idealnie. Nie może być ani za szeroko, ani za ścisło. Ja aktualnie mam 1120px w 'Cały blog' i 260px w 'Lewym pasku bocznym'. 
6. Układ musicie sami sobie dobrać. Nie kierujcie się tym, że ktoś inny ma tak, a ktoś inny tak. Musicie podpasować do swojego bloga, pamiętajcie o tym!
7. Proponuję teraz zrobić nagłówek. Nie będę tu o tym pisać jeszcze raz, dlatego odsyłam Was do postów: Obsługa SumopaintJak zrobić nagłówek (przeźroczysty, podświetlany). (wkrótce zrobię nowy post o nagłówkach)
8. Jeśli nie wiecie jak wstawić nagłówek:
9. W Szablonie będziemy teraz ustawiać kolory i tym podobne. Polecam wybranie dwóch kolorów, bo więcej może rozpraszać. 
10. Wchodząc w 'Zaawansowane' możemy wybierać już czcionki oraz kolory.
  • Co do czcionek - nie bierzcie czcionek takich jak Calligraffitti, ponieważ źle się je czyta. Wybierajcie proste czcionki, a kolor tekstu najlepiej żeby był czarny lub szary. Niebieski i inne źle się czyta, czasem są niewyraźne, więc czarny oraz szary to najlepsze kolory. 
  • Natomiast co do kolorów - jeśli zdecydowaliśmy się już na dwa kolory przewodnie, to właśnie możecie się popisać. Pamiętajcie jeszcze o tym, że rażące kolory nie są ani trochę fajne. Odwracają uwagę od tego co najważniejsze na blogu - czyli posty. Po prostu neonom mówimy nie. 
Gotowe! Wszystko, co powinniśmy zrobić na dobry początek już jest zrobione.
Następny post z tej serii będzie w przeciągu następnych dwóch tygodni. Może już w tę sobotę go napiszę i będzie tego samego dnia lub w niedzielę, zobaczymy. 
Podoba się Wam taki post? Może chcecie wiedzieć coś określonego? Jeśli tak, to koniecznie piszcie w komentarzach, bo pamiętajcie, że piszę dla Was :)
xx
a tutaj takie małe wspomnienie wakacji haha

1 komentarz:

Pamiętaj, że hejt ≠ krytyka.